Co robić, jeśli się zgubimy?

Co robić, jeśli się zgubimy?

Odłączenie się od grupy, czy wyjście na spacer bez mapy – to jedne z sytuacji jakie mogą się zdarzyć podczas wypadu w odludne miejsce. Każdy podróżnik musi się liczyć z tym, że może się zgubić, a jeśli tak się zdarzy trzeba jakoś sobie z tą sytuacją poradzić. Są sytuacje, w których takie zgubienie się jest poważnym problemem i może rodzić konkretne niebezpieczeństwa. Jesteśmy wówczas narażeni na kontakt z dziką zwierzyną, która potrafi być groźna – szczególnie, jeśli poczuje zagrożenie z naszej strony. Również pogarszające się warunki atmosferyczne mogą sprawić, że nasze zdrowie lub życie będzie narażone na szwank.

Zimna noc w lesie, zwłaszcza bez odpowiedniego ekwipunku, bywa fatalna w skutkach. Stosunkowo rzadko zdarza się jednak, aby ktoś raptem znalazł się z dala od cywilizacji nie mając ciepłego ubrania, śpiwora i prowiantu. Mamy na myśli raczej sytuację, gdy eksplorując jakiś obszar nagle stracimy orientację. Kluczowa sprawa to nie ulegać panice. Łatwo o nią szczególnie wtedy, gdy jesteśmy sami. Brak choćby jednego towarzysza u boku może negatywnie oddziaływać na naszą psychikę.

Co uczynić, gdy dojdziemy do wniosku, że się zgubiliśmy? Przede wszystkim trzeba obrać jakiś kierunek. Bardzo dobrze, jeśli jesteśmy w stanie ogólnie określić swoje położenie względem stron świata. Idźmy aż napotkamy jakiś charakterystyczny punkt, który może posłużyć jako wskazówka do dalszego marszu.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *