Co robić, jeśli się zgubimy?

Co robić, jeśli się zgubimy?

Odłączenie się od grupy, czy wyjście na spacer bez mapy – to jedne z sytuacji jakie mogą się zdarzyć podczas wypadu w odludne miejsce. Każdy podróżnik musi się liczyć z tym, że może się zgubić, a jeśli tak się zdarzy trzeba jakoś sobie z tą sytuacją poradzić. Są sytuacje, w których takie zgubienie się jest poważnym problemem i może rodzić konkretne niebezpieczeństwa. Jesteśmy wówczas narażeni na kontakt z dziką zwierzyną, która potrafi być groźna – szczególnie, jeśli poczuje zagrożenie z naszej strony. Również pogarszające się warunki atmosferyczne mogą sprawić, że nasze zdrowie lub życie będzie narażone na szwank.

Zimna noc w lesie, zwłaszcza bez odpowiedniego ekwipunku, bywa fatalna w skutkach. Stosunkowo rzadko zdarza się jednak, aby ktoś raptem znalazł się z dala od cywilizacji nie mając ciepłego ubrania, śpiwora i prowiantu. Mamy na myśli raczej sytuację, gdy eksplorując jakiś obszar nagle stracimy orientację. Kluczowa sprawa to nie ulegać panice. Łatwo o nią szczególnie wtedy, gdy jesteśmy sami. Brak choćby jednego towarzysza u boku może negatywnie oddziaływać na naszą psychikę.

Co uczynić, gdy dojdziemy do wniosku, że się zgubiliśmy? Przede wszystkim trzeba obrać jakiś kierunek. Bardzo dobrze, jeśli jesteśmy w stanie ogólnie określić swoje położenie względem stron świata. Idźmy aż napotkamy jakiś charakterystyczny punkt, który może posłużyć jako wskazówka do dalszego marszu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *