Elementarz, czyli kompas w kieszeni

Elementarz, czyli kompas w kieszeni http://traffic.naviexpert.pl/

Faktycznie trudno wyobrazić sobie mniej lub bardziej obeznanego z tematem podróżnika, który ruszałby w jakąkolwiek wyprawę bez kompasu. Urządzenie to jest już bardzo stare, ale na przestrzeni wieków nie zmieniło ani swojego zastosowania, ani sposobu działania. Dzięki magnetycznej igle można niezawodnie wyznaczyć kierunek północny i co za tym idzie wszystkie pozostałe. Patent ten działa niezależnie od warunków pogodowych i pory dnia, więc w tym miejscu ujawnia się jego znaczna przewaga nad opisanymi wyżej metodami. Obserwacja gwiazd, Księżyca czy słońca spotyka ograniczenia takie jak stopień zachmurzenia czy pora roku. Tu tego problemu nie mamy.

w naszym kraju kontrole drogowe potrafią zaskoczyć każdego kierowcę NaviExpert 2.0 Windows Phone

Każdy kompas, który ma działać poprawnie musi mieć formę okrągłego pudełka – zazwyczaj metalowego ze szklaną szybką. Na obwodzie znajduje się podziałka, której najważniejszymi elementami są kierunki geograficzne. Igła jest rzecz jasna ruchoma, zwykle w połowie niebieska (północ), a w połowie czerwona (południe). Te oznaczenia dobrze znamy z lekcji fizyki, gdy zajmowaliśmy się magnesami. Jeśli na kompasie umieścimy pudełko do celowania, obie części utworzą busolę.

Busola służy do wyznaczania azymutu, czyli kierunku bieguna magnetycznego. Zwykle jest wyposażona w małe lusterko oraz szczelinę, przez którą wydobywa się odbite światło. Dzięki temu można celować w określony punkt w terenie.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *